Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Piedestal 4058632



*

nr 405 8632


Piedestal

majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 april 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/4 12:02:40 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lagad fot majolika piedestal träsockel
  • 6767 Piedestal
    med stenskiva, Rokokostil, förgylld. Diameter: 27 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:01
  • 6522 Piedestal
    omkring 1900. Höjd: 101 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:49
  • 6744 Piedestal
    Putto. Höjd: 80 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:48




Ladda ner broschyr