ÖVRIGT / Diverse / Piedestal 4058632
*
nr 405 8632
Piedestal
majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 april 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/4 12:02:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lagad fot majolika piedestal träsockel
-
6767 Piedestal
med stenskiva, Rokokostil, förgylld. Diameter: 27 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:01
-
6522 Piedestal
omkring 1900. Höjd: 101 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:49
-
6744 Piedestal
Putto. Höjd: 80 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:48
-
6749 Piedestal
stenskivor, höjd: 66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:19
*
Piedestal
nr 405 8632
Piedestal
majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 april 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/4 12:02:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lagad fot majolika piedestal träsockel
-
6767 Piedestal
med stenskiva, Rokokostil, förgylld. Diameter: 27 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:01 -
6522 Piedestal
omkring 1900. Höjd: 101 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:49 -
6744 Piedestal
Putto. Höjd: 80 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:48
-
6749 Piedestal
stenskivor, höjd: 66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:19



